O nás 

Jsme malá chovatelská stanice na Vysočině. Bydlíme v domku s velkou zahradou v malé vesničce s názvem Olešnice, poblíž Havlíčkova Brodu. Nedaleko odsud protéká řeka Sázava, která se stala inspirací pro název naší chovatelské stanice. Máme zatím jednu členku psí smečky,  5letou Miju, kterou jsme si pořídili v roce 2016 a zbytek tvoří celá naše rodina.

O tom, že si pořídíme psího společníka jsme přemýšleli dlouho, ale váhali jsme nad vhodným plemenem, které by se k nám nejvíc hodilo. Chtěli jsme hlavně pejska jako mazlíka, člena rodiny, ale zároveň také aktivního společníka na výlety. Nechtěli jsme malé plemeno, ale také jsme nechtěli plemeno, jehož výchovu bychom nezvládli. Po zhlédnutí filmu Hachiko - příběh psa, jsme se všichni zamilovali do akity inu. Dlouho to byl náš favorit. Než přišla mladší dcera s tím, že se jí líbí i samojed. To pro nás bylo celkem neznámé plemeno, ale čím více jsme se o něj začali zajímat, tím více jsme si byli jistí, že je to pejsek přesně pro nás. Navštívili jsme pár známých, kteří samojedy měli a v tu chvíli to byla jasná volba.  Zbývalo už jen rozhodnout se, z které chovatelské stanice si naší novou členku rodiny pořídíme. Oslovili jsme paní Piskacisovou z chovatelské stanice Vidnavská záře a měli jsme štěstí, právě očekávali narození štěňátek vrhu O. 

Po první návštěvě ve Vidnavě si nás okamžitě získala růžová fenečka, věděli jsme, že tahle bílá chlupatá a roztomilá kulička už musí být naše. Nemohli jsme se dočkat, až si pro ni pojedeme. 

12. března 2016 nastal konečně ten vytoužený den a my jsme si domů přivezli naši Mijušku. Ihned se stala miláčkem všech. Je právoplatným členem naší rodiny. S odstupem času musíme přiznat, že si nás tak trochu  předělala k obrazu svému a hodně věcí v naší rodině se jí přizpůsobilo. Zkrátka si nás omotala kolem prstu. Během prvního roku jsme se s ní zúčastnili i pár výstav, a protože měla výborné výsledky, začali jsme uvažovat i o jejím uchovnění. Všemi zdravotními testy prošla s čistými výsledky a v květnu 2017 jsme úspěšně zvládli i bonitaci. Byli jsme na ni opravdu velmi pyšní.  Pro její  první štěňátka jsme se ale rozhodli až po necelých dvou letech.

Jako otce štěňátek jsme si vybrali pejska z téže chovatelské stanice jako pochází Mija. Stal se jím Quenny of Kubus. I přesto, že to pro oba bylo první krytí, podařilo se a po dvou měsících se Mijušce narodily tři krásné a zdravé psí slečny. Mija byla vzornou a pečlivou matkou a o štěňátka se po celou dobu krásně starala.

V současné době je Mije pět let a je to náš věrný společník. Jelikož nejsme příznivci výstav, raději vyrazíme společně na výlety do přírody, ať už pěšky nebo s koloběžkou. V zimě, když nám přeje počasí a nasněží, využijeme i běžky. Zpestřením jsou také srazy se samojedy a jejich páníčky. Bohužel dnešní doba tomu moc nepřeje, ale i přesto se už moc těšíme na další setkání.