O samojedech

Samojed je nádherný středně velký pes, který na první pohled každého upoutá svým nepředhlédnutelným samojedím úsměvem. Ten je způsobený mírně zvednutými koutky tlamy a tvarem a posazením oka. Dalším neodolatelným znakem je bohatá a hustá srst s povrchovým leskem. Její zbarvení je čistě bílé, krémové nebo bíle s piškotovými skvrnami.

Samojed v pohybu působí elegantně, budí dojem síly a vytrvalosti. Jeho povaha je přátelská, veselá, živá, nikdy není ani plachá ani agresivní. Samojed je velmi inteligentní, ale také tvrdohlavý. Rád polemizuje o příkazech a chce se rozhodovat sám. Při výchově musíte být důslední, ale zároveň musíte respektovat jeho nezávislou povahu.

Samojed je velmi společenský a rozhodně nemůže být hlídacím psem. Je to pes, který se hodí ke sportovně založeným lidem. Může se uplatnit v různých sportovních aktivitách jako je například canicross, dogtrekking, mushing, coursing, agillity aj. Toto plemeno se také výborně hodí pro canisterapii. Může být chován také pouze jako rodinný mazlíček, je však nutné dopřát mu pohyb alespoň v podobě delších procházek.

Samojed potřebuje být v kontaktu se svojí rodinou a potřebuje být jejím plnohodnotným členem. Nemůže být izolovaný od dění ve své rodině. Je rád tam, kde jste vy a tam vydrží celé hodiny ležet a být vám nablízku. Nesnáší být zavřený a ignorovaný ve výběhu, tím by trpěla jeho veselá povaha a mohlo by to zlomit jeho osobnost.

Život se samojedem je tak trochu o vzájemném respektu a pochopení. Pokud se vám podaří respektovat jeho milou, ale nezávislou povahu, odvděčí se vám nekonečnou láskou a získáte toho nejvěrnějšího přítele.